Menopauza jako životní transformace
Mnohá přechodová období v našich životech si vybíráme.
Třeba svatbu, vstup do manželství.. Změnu zaměstnání, či bydliště.. Dalším, jako je zrození dětí se "vystavíme" a ony se v našich životech stanou "samy".
A pak jsou jiná období, třeba období příchodu první menstruace, menopauza, která na nás v životním běhu čekají a naprosto od základů nás promění, transformují. No je možné, že bychom si je samy pro sebe jako ženy nevybraly. Obzvláště ve chvíli, kdy nám přinesou něco náročného do života.
Často mohou tato přechodová období působit v našem vnímání obavu ze ztráty.
Můžeme je prožívat jako konec. Konec něčeho, co důvěrně známe. Ztrátu, kterou si nepřejeme. Je přirozené, že přichází i smutek nad tím, co nás nadobro opustí. Většina lidí přiznává, že každá změna je trochu děsí a trochu se na ni těší. Pro to tajemství za tím. Pro to nepoznané. Pro to očekávání, co nového to do našeho života přinese. Jakým způsobem nás právě toto nové období zasáhne.
Přejeme si samozřejmě ten nejhladší a nejpříjemnější průběh. A ano, menopauza je fyzická transformace. Něco, co přijde, ať to čekáš, či nečekáš. Pravděpodobně ji pocítíš na svém těle. No něco zvláštního se tě dotkne i uvnitř tvé duše. Něco, co ovlivní tvé každodenní prožívání sebe sama jako ženy.
Když vědci zkoumali, zda symptomy menopauzy přichází ke všem ženám stejně, zjistili zajímavé souvislosti.
Ženy žijící v Japonsku trápily nejvíce s příchodem menopauzy příznaky minimálně, no stěžovaly si na zamrzlé rameno.
Ženy žijící v Indii procházely menopauzou bez příznaků, no v tomto období se mnohým z nich zhoršil významným způsobem zrak.
Ženy z venkova v Řecku období menopauzy vnímaly jako přirozené období a téměř žádné příznaky podobné těm, které zažívají ženy u nás a v západní části světa, nevnímaly. Užívaly si svého nového postavení, kdy začaly být vyhledávané pro své zkušenosti a moudrost.
V USA a v Západní Evropě ženy udávaly návaly horka, přibírání na váze a nespavost jako jedny z nejčastějších projevů tohoto období. Ženy často vnímají menopauzu jako konec života. Jako ztrátu, uvadání, zmar. A je pro mnohé těžké si přiznat, že se už menopauza týká i jich.
Zdá se, že to, jakým způsobem toto období vnímáme, má vliv na to, jakým způsobem ho prožijeme. Ženy v oblastech, kde se zralosti, moudrosti a stáří vzdává úcta, nezažívají téměř žádné projevy menopauzy. Naopak se těší, až získají nové společenské postavení a s ním spojené uznání a respekt.
Pojďme se teď podívat na to, jaké proměny se v našem organismu odehrávají v období perimenopauzy a menopauzy.
Menopauza je poslední krvácení. Je to poslední menstruace, kterou žena má. Pokud od ní uplyne 12 měsíců bez dalšího menstruačního krvácení, je žena po menopauze. Průměrný věk nástupu menopauzy se udává okolo 51 let.
Období těsně před tímto posledním krvácením se nazývá perimenopauza. A právě v něm se odehrává nejvíce změn v našem organismu.
Postmenopauza je období od posledního krvácení až do konce života. Tedy 20 až 30 let života minimálně vzhledem k průměrnému věku dožití. Téměř všechny orgány v našem těle mají receptory na ženské pohlavní hormony. Mozek, mikrobiom, imunitní systém a kúži nevyjímaje. Proto změny hormonálních hladin mohou mít takový vliv na to, jak se v tomto období cítíme.
Pokud jsme do této doby některé oblasti našeho života opomíjely, ohlásí se nám s o to větším důrazem.
Nejčastější hormonální nerovnováhou nejen u žen a nejen v perimenopauze je v poslední době estrogenová dominance.
• Většina potíží, které my ženy máme, souvisí velmi často s hormonální nerovnováhou.
• Pokud má naše tělo možnost regenerovat a uvolnit se, dokáže si s těmito problémy poradit samo.
• Jednou z nejčastějších druhů hormonální nerovnováhy je: nedostatek progesteronu, nadbytek estrogenu. Tento typ nerovnováhy přichází právě v období po 35. až 40. roku věku k velkému množství žen.
Příčinou je:
1. neefektivní metabolismus – utlumení štítné žlázy a nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy
2. nedostatečná činnost jater - zdravá játra přebytečný estrogen dokáží odbourat
3. narušení zdraví střev - střevo pomáhá estrogen detoxikovat
4. působení xenoestrogenů z okolního prostředí, kosmetiky, hnojiv, drogerie, atd.
5. působení některých fytoestrogenů (přírodní látky, které estrogen v těle zvyšují nebo se chovají podobně)
6. hormonální změny (např. v pubertě, šestinedělí, při menopauze a ztrátě menstruace) u žen, zvyšování nedostatku testosteronu u mužů (stárnoucí a stresovaní muži s neefektivním metabolismem)
Estrogenovou dominancí jsou více zatíženy ženy, protože díky cyklu přirozeně produkují i více estrogenu.
Proto potřebují i více progesteronu, aby tento škodlivý efekt nadbytku estrogenu vyvážily. Estrogenová dominance se týká však také mužů. Pokud žena už před perimenopauzou má tendence k hormonální nerovnováze směrem k estrogenové dominanci a začne užívat doplňky stravy, či bylinky, které mají opět estrogenovou příchuť, pak často své projevy perimenopauzy může nevědomky ještě zhoršit.
Navíc v období okolo čtyřicítky už nastává u mnoha žen pokles testosteronu a také progesteronu. A tím pádem je estrogen dominantní už jen kvůli tomuto přirozenému úbytku hormonů, které společně v našem těle spolupracují. Č
asto právě estrogeny v období těsně před poslední menstruací 2 až 3 krát vzrostou s narůstajícím Folikulostimulačním hormonem (FSH) a tedy se ještě zvýší rozdíl v hladinách oproti testosteronu a progesteronu.
Jedním velmi podstatným principem vyladěného a harmonického životního stylu, který nás dovede k rovnováze, je POCIT BEZPEČÍ.
Pocit bezpečí je pro nás tak zásadní, že teprve když se cítíme skutečně v bezpečí, může krev téct i do periferií a okysličovat je, žaludek a střeva mohou teprve v tu chvíli strávit potravu a vstřebat z ní všechny důležité živiny.
Teprve pak se mohou spustit detoxikační procesy a také relaxace a regenerace buněk. Na signály našeho těla, že je v napětí, boji, stresu, reagují i hladiny našich hormonů. O to více, pokud v našem těle zrovna dochází k mohutným hormonálním turbulencím díky perimenopauze.
Hormonální rovnováha je tvá zpětná vazba, biofeedback, že jsi schopna se přizpůsobit životu a jeho toku.
Pokud to, co právě zažíváš, rovnováha není, potřebuješ na prvním místě vyladit hormonální zdraví. Ostatní pak půjde ruku v ruce.
Když se něco v našem těle začne dít jinak, než si přejeme, často hledáme berličky. Pomoc ve světě doplňků stravy, bylinek, apod. Pomoc zvenku. Něco přidat, něco dodat, hlavně rychle, teď hned.
A ať můžeme frčet životem dál beze změny, bez naladění se na sebe sama.
Bez porozumění tomu, co nám naše bytost, naše tělo, chtělo předat za zprávu.
Možná nastal čas pozvání k opravdovému vztahu, k opravdovému propojení, opravdovému bytí v souladu sama se sebou, se svým tělem i pocity.
Čas, kdy si přestanu házet klacky pod nohy a sama sobě budu nejlepším podporujícím přítelem.
Čas, kdy začnu žít tu nejlaskavější verzi sama sebe.